www.nfed.co.uk
Connecting the central southern equestrian community since 1999

 

 

Home > Results> Result Details

Please send your results or reports to editor@nfed.co.uk

NPS Wessex Area 24 Spring Show 31st March 2019 at Sparsholt College

Julian Walters (Sharptor)
NPS M&M In-Hand
Welsh Section A & B 2/3yo

1st Uiterwaardens Expression – Alice Barr

Welsh Section C & D Yearling
1st Tamrik Wildcat – Richard & Tammy Burge
2nd Abergavenny Iron Man – Josh Cuming

Welsh Section C & D 2/3yo
1st Jebeth Juno – Jean Smith

Dartmoor, Exmoor, Shetland Yearling
1st Darshill Nebula – M Dewhurst
2nd Coppice Pandora – Lin Sayers

Dartmoor, Exmoor, Shetland 2/3yo
1st Moortown Mayfly – John Denny
2nd Langworth Nightingale – John Denny

Dales, Fell, Highland 2/3yo
1st Llanai Guardsman – Kate Sayer
2nd Potternpark Mulreesh – Lesley Gambling
3rd Drybarrows Cosmopolitan - Mark Cornthwaite

Connemara, New Forest Yearling
1st Woodfidley Rock & Roll – Fiona Kinsman

Welsh Section A & B 4 years+
1st Lippins Nightingale – A Gray

Welsh Section C & D 4 years+
1st Penlangrug The Dominator – Lisa Saint
2nd Molly Blue John – Scarley Kremer
3rd Llanidan Destiny – S Bailey

Dartmoor, Exmoor, Shetland 4 years+
1st Firle Garfield – Alice Barr
2nd Dunkery Palmchat – Kirsty French
3rd Llanai Guardsman – K Sayer

Dales, Fell, Highland 4 years+
1st Bewcastle Bell – Michaela Toms
2nd Swallowfields Evening Star – Clare Grover
3rd Lunesdale Silver Charm - Mark Cornthwaite

Connemara, New Forest 4 years+
1st Merrie Mishka – Carolyn Higgins
2nd Blackwoodland Dunnock – Julie Wood
3rd Coole General – Carla Fall
M&M & NPS In-Hand Silver Medal Rosette Champion: Bewcastle Bell
Reserve: Uiterwaardens Expression

M&M Leading Rein Qualifier

1st Newoak Diamond Queen – Alice Barr
2nd Falfield Bright Eyes – Florence Lily Paice
3rd Churchwood Jasmine – Willow Williams

M&M First Ridden Qualifier
1st Selspens Merry – Claudia Groves
Champion: Newoak Diamond Queen
Reserve: Selspens Merry


NPS M&M Intermediate Qualifier
Dartmoor, Exmoor, Shetland

1st Blackthorn Poem – Portly French
2nd Firle Georgio – Alice Barr

Connemara, New Forest
1st Yukon Shadow – Olivia Beattie
2nd Kilpatrick Carra – Saskia Wickenden
3rd Blackwoodland Dunnock – Julie Wood

Dales, Fell, Highland
1st Bracken of Alltnacailleach – Rhiannan Randall
2nd Glenwestcastle Master Bazil – Alex Gambling

Welsh C & D
1st Dabenon Olympic – Emma Johnson
2nd Brynseion Proudlock – Jo Stone
3rd Crosswaters Miss Monroe – Amy Allen
Champion: Bracken of Alltnacailleach
Reserve: Blackthorn Poem

NPS M&M Open Ridden Qualifier
Dartmoor, Exmoor, Shetland

1st Blackthorn Poem – Portly French
2nd Firle Georgio – Alice Barr

Connemara, New Forest
1st Brock Braithwaite – Trudy Nineham
2nd Kilpatrick Carra – Saskia Wickenden

Dales, Fell, Highland
1st Glenwestcastle Master Bazil – Alex Gambling

Welsh C & D
1st Mowcastle Mickey – Abigail Macey
2nd Glebdale Dick Dasterdley – Naomi Head
Champion: Mowcastle Mickey
Reserve: Blackthorn Poem

Judge: Alex Kelly (Sandlings)
NPS M&M In-Hand Winter Qualifier
Small Breeds 4years+

1st Dunkery Palmchat – Kirsty French
2nd Firle Lady Adeleide – Debbie Barr
3rd Newoak Billy Jean – Camilla Tyrrell

Large Breeds 4 years+
1st Fleetwoods Secret Liaison – Rhiannan Randall
2nd Finches Flute – F McWilliam
3rd Blackwoodland Dunnock – Faith Wood

Small Breeds 1, 2, 3yo
1st Moortown Mayfly – A Denys
2nd Langworth Nightingale – J Denys

Large Breeds 1, 2, 3yo
1st Llanai Guardsman – Kate Sayers
2nd Drybarrows Cosmopolitan – Mark Corthwaite
3rd Tamrik Wildcat – Richard & Tammy Burge
Champion: Llanai Guardsman
Reserve: Fleetwoods Secret Liaison

NPS M&M Novice Leading Rein
Kindly sponsored by The King’s Head

1st Newoak Diamond Queen – Alice Barr
2nd Newoak Lighting Sprite – Daisy Ovens
3rd Senny Kylie – Harper Jones

NPS M&M Novice First Ridden
1st Sarum Pickpocket - Lilly Windsor-Horne
2nd Little Moose – Grace Lockyer
3rd Selpens Merry – Claudia Groves
Champion: Sarum Pickpocket

NPS M&M Confined Novice Ridden Winter Qualifier
Class 29 Dartmoor, Exmoor, Shetland

1st Princess – Martine Harding

Welsh A & B
1st Sarum Pickpocket – Charlotte Salt
2nd Heniarth Touchstone – Olivia Page

Connemara, New Forest
1st Oaklands Capriccio – Amy Smith
2nd Standinghat Story Teller – Andrea Golton
3rd Brock Bronwen – Trudy Nineham

Dales, Fell, Highland
1st Southerton Jasper – Jessica Talbot
2nd Greenholme Jake – Abby Macey

Welsh C & D
1st Jebeth Big Bang – Carol Isaac
2nd Jack Daniels – C Beard
3rd Crosswaters Miss Monroe – Amy Allen

NPS M&M Open Ridden Winter Qualifier
Dartmoor, Exmoor, Shetland

1st Princess – Martine Harding

Welsh A & B
1st Carrwood Phoenix – J Wyman

Connemara, New Forest
1st Glencarrag Susan – M Ashley

Dales, Fell, Highland
1st Waterside Black Prince – Jade Bowler
2nd Lounhead Henry – S Johnson
3rd Picton Lucky Lady – Kestra French

Welsh C & D
1st Mowcastle Mickey – Abigail Macey
2nd Brynseion Proudlock – Jade Felton
3rd Crosswaters Miss Monroe – A Allen
Champion: Carrwood Phoenix
Reserve: Mowcastle Mickey

NPS M&M Novice Ridden Qualifier
Dartmoor, Shetland, Exmoor

1st Newoak Diamond Queen – Alice Barr
2nd Princess – Martine Harding

Welsh A & B
1st Waxwing Archive – G Wyman
2nd Sarum Pickpocket – C Salt
3rd Amilass Hurricaine – Jo Stone

Connemara, New Forest
1st Brock Braithwaite – Trudy Nineham
2nd Rowans First Edition – M White
3rd Standinghat Story Teller – Andrea Golton

Dales, Fell, Highland
1st Southerton Jasper – Jessica Talbot
2nd Bewcastle Bell – Michaela Toms

Welsh C & D
1st Peasedown Mambo – Jessica Talbot
Champion: Waxwing Archive
Reserve: Southerton Jasper

NPS M&M Ridden Silver Medal Rosette Champion: Mowcastle Mickey

Karen Hodge (Kalmara)
Unaffiliated
M&M Small Breeds 1, 2, 3yo

1st Darshill Nebula – M Dewhurst

M&M Large Breeds 4 years+
1st London Dolly Daydream – C Lockyer

Coloured 1, 2, 3yo
1st Zdecorium Kalcedony – Emily Steane

Coloured 4 year+
1st Chiddock Glory Days – M&W Tarrant / J&R Kitcher
2nd Captain Morgan – Lucinda Davis
3rd Prince Alfie – Ruth Robbins

Part Bred 4 years+
1st Chiddock Curfew – Lisa McKell
Champion: Chiddock Curfew
Reserve: Darshill Nebula

Jackie Cooper (Rivervalley)
NPS Show Hunter Pony In-Hand
Hunter Pony 4 years+

1st Chiddock Glory Days – M&W Tarrant / J&R Kitcher
NPS In-Hand & Silver Medal Rosette Champion: Chiddock Glory Days

Show Pony In-Hand
Riding Pony 2 & 3yo

1st Pillheath Casino – Angie Blythman

Riding Pony 4 years+
1st Washbrook Easter Delight – Sarah Davis
NPS In-Hand & Silver Medal Rosette Champion: Washbrook Easter Delight
Reserve: Pillheath Casino

Karen Hodge (Kalmara)
Walk and Trot n/e 138cm

1st Penhwnllys Barbu Duccle – Martina Greenaway
2nd Greenholme Jake – Abby Macey
3rd Spraywood Jubilee Jazz – Lauren Pemberton

Walk and Trot exc 138cm
1st Fly By Me Florence – R Shaw
2nd Cordonia – Jane Place
3rd Stourton Maisy May – A Gregory

Novice (never to have appeared in the ring under saddle before the day of the show)
1st Haywards One Wish – Alison Lavis
2nd Penhwnllys Barbu Duccle – Martina Greenaway

Novice (not to have won under saddle at an affiliated show before the day of the show)
1st Brock Bronwen – Trudy Nineham
2nd Captain Morgan – Lucinda Davis
3rd Dooleys Over Ice – Willow Tarrant

Ridden Part Bred
1st My Wishing Well – Georgia Johnson
2nd Ellie Blue – Willow Tarrant
3rd Chase Comet – B Tunnell

Ridden Pure, Part Bred, Anglo Arab
1st My Wishing Well – Georgia Johnson

Ridden Coloured Pony
1st Longdon Black Jack – Lauren Moore-Williams
2nd Captain Morgan – Lucinda Davis
3rd Dooleys Over Ice – Willow Tarrant
Champion: London Black Jack
Reserve: Fly By Me Florence

Jackie Cooper (Rivervalley)
NPS Show Pony/Show Hunter Novice Ridden Qualifier
Show Pony

1st Brookvale Prince George – Martina Greenaway
Show Hunter Pony
1st Talmoor Rooney – Jessica Talbot
2nd Chase Comet – B Tunnell
Champion: Talmoor Rooney
Reserve: Brookvale Prince George

NPS Open SP/SHP Lead Rein & First Ridden Qualifier
SP/SHP Lead Rein

1st Washbrook Easter Delight – Sarah Davis
2nd Desabre Windflower – C Lockyer
3rd Cayzer - Bethel Alpha
Champion: Washbrook Easter Delight
Reserve: Desabre Windflower

NPS Show Pony/Show Hunter Pony Open Ridden Qualifier
Show Ponies n/e 133cms

1st Meadowmarsh Cinderella – R Shaw

Show Ponies exc 133cm n/e 148cm
1st Littletons Addiction – Stephanie Gregory
Champion: Meadowmarsh Cinderella
Reserve: Littletons Addiction

 


<< Back 

www.nfed.co.uk
Connecting the central southern equestrian community.